Czy warto wybrać się do Lizbony?

Lizbona to przepiękne miasto. Z całą pewnością każdy, kto ją zwiedzał, może to potwierdzić. Lizbona to stolica oraz jednocześnie największe miasto Portugalii. Poza przepięknym budownictwem, klimatycznymi uliczkami i niesamowicie ładnymi widokami, ma ona jeszcze mnóstwo atrakcji, które zdecydowanie warte są zobaczenia. Ciekawostką jest również fakt, iż Lizbona jest jednym z najstarszych miast na całym świecie.

Kilka słów o samym mieście

Tak jak było już powiedziane, Lizbona jest stolicą Portugalii, a położona jest dokładnie w zachodnim rejonie Półwyspu Iberyjskiego. Leży nad rzeką Tag, bardzo niedaleko zresztą jej ujścia do Oceanu Atlantyckiego. Walutą używaną w Lizbonie, podobnie jak w całym kraju, jest euro.

Pogoda w Lizbonie

Jak na typowe miasto klimatu śródziemnomorskiego przystało, w Lizbonie bywa dosyć ciepło. Nie tak ciepło jednak jak we Włoszech czy w Hiszpanii, natomiast raczej są to dość wysokie temperatury. Często jednak zdarzają się w tym mieście dni pochmurne i deszczowe.

Zabytki w Lizbonie

Miasto to jest niesamowicie bogate w ilość zabytków, które możemy w nim odwiedzić. Między innymi są to:
– Zamek Świętego Jerzego – jest to zamek pochodzący z XII w. i zbudowany przez Maurów, znajduje się w najstarszej części miasta w dzielnicy Alfama. W przeszłości służył jako pałac królewski czy siedziba Archiwum Narodowego Torre do Tombo, natomiast współcześnie jest to muzeum.
– Bazylika Estrela – dokładnie mówiąc, jest to Królewska Bazylika i Klasztor Najświętszego Serca Jezusowego. Ta przepiękna bazylika została zbudowana w 1779 roku z rozkazu królowej Marii I, natomiast w 1910 roku została uznana za Pomnik Narodowy. W ramach ciekawostki jest to bazylika, która jako pierwsza na świecie została poświęcona Najświętszemu Sercu Jezusowemu.
– Pomnik Odkrywców – pomnik ten przedstawia najważniejszych odkrywców geograficznych; został zbudowany w 1940 roku.
– Pałac Ajuda – jest to pałac zbudowany w 1755 roku w stylu neoklasycystycznym. Ten przepiękny pałac jest otoczony parkiem i zbudowany na wzgórzu, co dodaje mu niesamowitego charakteru.
– Panteon Narodowy w Lizbonie – jest to budynek upamiętniający i uhonorowujący portugalskich obywateli, którzy w jakiś sposób przysłużyli się dla kraju.
– Campo Pequeno – budynek ten funkcjonuje do dziś, jednak współcześnie jest miejscem różnych wydarzeń kulturalnych, dawniej zaś był przede wszystkim obiektem z przeznaczeniem jako arena do walk byków.
Casino Lisboa – co prawda nie jest to zabytek, jednak jest on warty odwiedzenia. Jest to jedno z najpopularniejszych kasyn dostępnych w całej Europie. W Polsce miłośnicy hazardu pewnie wybiorą polskie kasyna, jednak jeśli wybierasz się do Portugalii to z pewnością warto odwiedzić to miejsce.

Jak poruszać się po Lizbonie

Najlepiej jest zwiedzać to miasto chodząc pieszo, ponieważ wtedy jesteśmy w stanie dostrzec najwięcej jego pięknych i charakterystycznych elementów. Dostępna jest jednak również komunikacja miejska, między innymi transport autobusowy bądź tramwajowy czy metro. Do samej Lizbony najlepiej dostać się samolotem, gdyż zaledwie jakieś 7 km od centrum znajduje się ogromne lotnisko.

Jeśli rozważamy podróż czy wyjazd w wakacje do Lizbony, to zdecydowanie warto! To przepiękne miasto z niesamowitą tradycją i bardzo smaczną kuchnią. Tyle smaków, zapachów i aromatów to niezaprzeczalnie element charakterystyczny każdego kraju w klimacie śródziemnomorskim.

One Comment

Dodaj komentarz