Dlaczego powstają jeziora o różowej wodzie?

Przyroda zaskakuje nas niesamowitymi zjawiskami. Jednym z nich są jeziora o różowej wodzie. Miłośnicy fotografii, krajobrazu lub po prostu ciekawi ludzie, podróżują każdego roku, aby zobaczyć te jezioro .

Dlaczego powstają jeziora o różowej wodzie?

Odpowiedź na to zjawisko zaczyna się od wspólnej cechy wszystkich różowych jezior: ich wysokiego zasolenia. Warunki te sprzyjają wzrostowi i rozwojowi różnego rodzaju glonów i bakterii, a także drobnych skorupiaków. Ponieważ jest to ekosystem, który nie jest odpowiedni dla większości istot żywych, dochodzi do masowego rozmnażania się jego mieszkańców, czego efektem jest właśnie ten charakterystyczny kolor.

Spośród tych organizmów, to Dunaliella salina, mikroalga rosnąca w słonych środowiskach, nadaje to zabarwienie w większości przypadków. Wynika to z ogromnego stężenia karotenoidów o czerwonawym lub pomarańczowym zabarwieniu, występujących również w naturze, jak np. w pigmentacji czerwonej papryki czy marchwi. Ich połączenie powoduje różowy kolor wody. Dodatkowo, kolor różowej wody staje się bardziej intensywny wraz z odparowywaniem wody i pozostaniem soli. Powoduje to koncentrację alg Dunaliella salina, które odbijają swój kolor na krysztale soli.

Ile różowych jezior jest na świecie?

Różowe jeziora można znaleźć na całym świecie. Chociaż prawdą jest, że w Australii znajduje się zdecydowana większość różowych jezior na świecie, prawdą jest również, że różowe jeziora można znaleźć w krajach takich jak Kazachstan, Hiszpania, Meksyk, Kanada, Boliwia, Azerbejdżan i Senegal. w Polsce również znajdują się kolorowe jeziora, nie tak słynne jak wymienione poniżej, ale w tym linku możesz się zapoznać z jeziorami w województwie Dolnośląskim, które Cię zaskoczą.

Oto niektóre z najpiękniejszych różowych jezior na świecie:

Jezioro Hillier

Wśród najbardziej spektakularnych jezior na świecie znajduje się to australijskie jezioro, które jest otoczone bujnym lasem i znajduje się blisko wybrzeża. Kontrast pomiędzy różowawym kolorem jego wód a turkusowym odcieniem morza sprawia, że jest to najpiękniejsze jezioro w Australii.

Jezioro Retba

To różowe jezioro jest jednym z najbardziej znanych miejsc turystycznych w senegalskiej części Wysp Zielonego Przylądka. To afrykańskie jezioro zajmuje powierzchnię 3 km2 i jest wykorzystywane nie tylko jako atrakcja turystyczna, ale także jako kopalnia soli. W Afryce jest więcej różowych jezior, ale żadne nie wyróżnia się tak bardzo jak Jezioro Retba.

Jezioro Las Coloradas

Las Coloradas to jedno z tych magicznych miejsc na wybrzeżu Jukatanu, którego nie można przeoczyć. Różowe wody jeziora oddzielone są jedynie pasem piasku od morza. Chociaż popularnie nazywa się je jeziorami lub lagunami, w rzeczywistości są to baseny o wysokim zasoleniu, produkt działalności wydobywczej soli morskiej w tym obszarze, numer jeden w Meksyku. Las Coloradas nie posiada rozbudowanej infrastruktury turystycznej, co jest również plusem, jeśli szukacie bardziej kameralnej i oryginalnej destynacji.